” Małoinwazyjna operacja wszczepienia nowoczesnej protezy zastawki serca w Oddziale Kardiochirurgii Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu”

5 czerwca 2018

W dniu 25 kwietnia 2018 roku w oddziale kardiochirurgii dokonano jednej z pierwszych w Polsce implantacji bioprotezy aortalnej serca typu Inspiris Resilia firmy Edwards Lifesciences z dostępu poprzez częściową, górną sternotomię.
Dotychczas w Polsce wszczepiono tego typu protezy u czterech pacjentów hospitalizowanych w czołowych warszawskich ośrodkach kardiochirurgicznych .
Pierwsza Wielkopolanka u której implantowano nowoczesną zastawkę typu Inspiris to młoda chora z zaawansowaną wadą aortalną serca ograniczająca znacznie możliwość normalnego funkcjonowania.
Zaletą zastosowanej bioprotezy jest zmniejszona skłonność do wapnienia, a więc dłuższy czas do ewentualnej ponownej operacji.
Dzięki zastosowanej technologii „V Fit” rozmiar użytej protezy może być odczytany w fluoroskopii, a jej średnicę można powiększyć w trakcie ewentualnego przezskórnego zabiegu TAVI.
Zespoły oddziałów kardiochirurgii i kardiologii Szpitala planują rozpoczęcie przezskórnych wszczepień protez zastawki aortalnej (TAVI) i użycie opisanej protezy jest istotnym krokiem w tym kierunku.

Posted in Aktualności, Aktualności O. Kardiochirurgii by Paweł Głuszak