„Pierwsze w Polsce użycie autologicznego, uzyskanego z własnej krwi pacjenta kleju tkankowego podczas operacji zastawki i tętniaka aorty”

5 czerwca 2018
operacja z wykorzystaniem kleju tkankowego

Operacja z wykorzystaniem kleju tkankowego

W kwietniu 2016 roku podczas złożonej operacji serca (wymiana zastawki aortalnej i wszczepienie protezy aorty wstępującej) po raz pierwszy w Polsce wykorzystaliśmy urządzenie firmy Vivostat do wytworzenia kleju tkankowego z własnej krwi pacjenta. Kleje tkankowe zapobiegają niewielkim, trudnym do opanowania metodami chirurgicznymi krwawieniom operowanych tkanek.
Pacjent po operacji nie wymagał przetoczeń krwi, a zastosowany nowoczesny klej ograniczył krwawienie i nie zawierał obcych dla chorego tkanek.
Nasza nowatorska procedura opisana została w w najnowszym numerze czasopisma „Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska (1, 2018), a doskonały efekt zastosowania kleju spowodował użycie go u kolejnych siedmiorga pacjentów (ostatnio 30.05.2018)

Posted in Aktualności, Aktualności O. Kardiochirurgii by Paweł Głuszak