Warsztaty dla zespołu Oddziału Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Kolorektalnej

5 kwietnia 2022

W Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. J. Strusia zespół Oddziału Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Kolorektalnej przeprowadził dwie operacje laparoskopowego usunięcia zmian nowotworowych z jelita grubego w wizualizacji przestrzennej 3D (laparoskopia 3D). Pierwszym z zabiegów była laparoskopowa resekcja odbytnicy, drugim – laparoskopowa hemikolektomia lewostronna (wycięcie lewej części okrężnicy). Dwoje pacjentów, u których wykonano zabiegi, już w pierwszej dobie pooperacyjnej mogło poruszać się o własnych siłach a po czterech dniach od operacji obydwoje opuścili szpital. Operacje odbyły się 30 marca 2022 roku w ramach warsztatów szkoleniowych Akademii LapCo Poland we współpracy z firmą Medtronic. Zabiegi przeprowadzone zostały pod nadzorem merytorycznym dr Eryka Chropowickiego z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie. Operacje przeprowadził zespół chirurgów Oddziału Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Kolorektalnej Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu w składzie:

dr n. med. Dariusz Mińkowski
prof. UMP dr hab. n. med. Jacek Karoń – Kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Kolorektalnej oraz Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Kolorektalnej
dr n. med. Karolina Horbacka- Zastępca Kierownika Oddziału Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Kolorektalnej
dr n. med. Nikodem Horst