Z PODODDZIAŁEM CHORÓB WĄTROBY I TRZUSTKI oraz PRACOWNIĄ ENDOSKOPII KLINICZNEJ I ZABIEGOWEJ
blok A, piętro 4 (lewa strona)
prof. UMP dr hab. n. med. Jacek Karoń
dr med. Karolina Horbacka
mgr Jolanta Michalska – Pietrzak
prof. dr hab. med. Piotr Krokowicz
Oddział Chirurgiczny rozpoczął pracę w Zakładzie Opieki Zdrowotnej Poznań – Nowe Miasto pod kierownictwem Prof. dr hab. med. Janusza Sowiera w 2000 roku, po przeniesieniu Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej ze Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu. W latach 2006-2021 Oddziałem i Kliniką kierował Prof. dr hab. med. Piotr Krokowicz, a od 2021 roku Prof. UM dr hab. med. Jacek Karoń. Z początkiem 2007 roku Klinika zmieniła nazwę na Klinikę Chirurgii Ogólnej i Kolorektalnej – co było związane z rozszerzeniem działalności o leczenie onkologiczne chorób nowotworowych jelita grubego oraz chorób zapalnych jelit. Jednostka posiada akredytację Ministerstwa Zdrowia do specjalizowania się w zakresie chirurgii ogólnej.
Oddział znajduje się na 4 piętrze budynku A (strona lewa) Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia z ZOL w Poznaniu przy ulicy Szwajcarskiej 3.
Profil oddziału obejmuje leczenie chorób chirurgicznych w ramach ostrego dyżuru oraz leczenie planowe. Poza typowymi, planowymi zabiegami chirurgicznymi – operacjami przepuklin brzusznych, pęcherzyka żółciowego – w oddziale prowadzone jest leczenie w niżej wymienionych zakresach:
· nowotwory jelita grubego – operacje onkologiczne w chorobie nowotworowej jelita grubego wykonywane są metodą otwartą oraz laparoskopową. Wykorzystujemy w tym celu unikalny system obrazowania tkankowego z użyciem zieleni indocyjaninowej (ICG), który doskonale sprawdza się w zabiegach na przewodzie pokarmowym, a szczególnie w operacjach jelita grubego, wymagających zespoleń jelitowych. Obrazowanie ukrwienia jelita z użyciem zieleni indocyjaninowej pozwala zarówno na precyzyjnie zaplanowanie miejsca resekcji, jak i na późniejszą weryfikację zespolenia. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko rozszczelnienia zespolenia w wyniku niedostatecznego ukrwienia.
· nowotwory pierwotne i przerzutowe wątroby – 11.07.2022 w naszym szpitalu odbył się pierwszy w Wielkopolsce zabieg usunięcia przerzutów nowotworowych do wątroby z użyciem systemu obrazowania zieleni indocyjaninowej (ICG). Nowotwory złośliwe jelita grubego, płuc, piersi, trzustki, prostaty są źródłem przerzutów do wątroby. Niejednokrotnie są to przerzuty mnogie, o średnicy mniejszej niż 3 mm, co rodzi trudności związane z identyfikacją śródoperacyjną tych zmian. System obrazowania fluorescencyjnego przy pomocy zieleni indocyjaninowej (ICG) w czasie rzeczywistym umożliwia, po wcześniejszym podaniu barwnika dożylnie, uwidocznienie nawet małych ognisk nowotworowych, a co za tym idzie ich całkowite usunięcie. Wykonujemy zarówno zabiegi resekcyjne oraz mniej inwazyjne – MWA (przezskórną i laparoskopową termoablację mikrofalową) oraz, we współpracy z Zakładem Radiologii, chemoembolizację czyli podanie chemioterapii do naczyń odżywiających guz.
Kwalifikacja do leczenia operacyjnego a także plan leczenia onkologicznego po zabiegu operacyjnym odbywa się w zespołach wielodyscyplinarnych (chirurg, onkolog, radiolog, radioterapeuta). Zapewniamy stały nadzór onkologiczny w programie wizyt kontrolnych w ramach poradni chirurgicznej i proktologicznej.
● choroby zapalne jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego). Z uwzględnieniem kompleksowego leczenia często występujących w tych chorobach przetok do pęcherza moczowego oraz narządu rodnego.
● choroba uchyłkowa jelita grubego
● choroby wątroby i dróg żółciowych
○ kamice
○ nowotwory
○ uszkodzenia dróg żółciowych
● choroby tarczycy
○ wola, także nawrotowe
○ choroba Graves-Basedowa
Operacje tarczycy wykonuje się z użyciem neuromonitoringu nerwów krtaniowych wstecznych w celu zminimalizowania ryzyka uszkodzeń unerwienia strun głosowych, a więc po to, aby jakość głosu po operacji tarczycy nie uległa pogorszeniu. Zastosowanie śródoperacyjnego neuromonitoringu daje chirurgowi możliwość identyfikacji nerwu w 98-100%. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w operacjach o podwyższonym ryzyku jego uszkodzenia, takich jak: wole nawrotowe, rak tarczycy z naciekiem okolicznych tkanek, choroba Graves-Basedowa.
● proktologia – choroby odbytnicy i odbytu
○ przetoki odbytu
○ szczeliny odbytu
○ choroba hemoroidalna
○ naprawy uszkodzeń zwieraczy
Dzięki specjalistom o odpowiednich kwalifikacjach i rozbudowanemu zapleczu sprzętowemu, poza klasycznymi operacjami, działania chirurgiczne prowadzone są nowoczesnymi, minimalnie inwazyjnymi metodami zależnie od jednostki chorobowej:
– laparoskopowo – w szczególności operacje nowotworów jelita grubego i niepowikłanej choroby uchyłkowej
– przezodbytowo – przy niskich guzach jelita grubego
– endoskopowo – resekcje i biopsje endoskopowe jelita grubego, stentowanie zwężeń jelita grubego, protezowanie i stentowanie dróg żółciowych
– przezskórnie – termoablacja guzów wątroby, drenaże dróg żółciowych, zbiorników wewnątrzbrzusznych
– wewnątrznaczyniowo – embolizacja naczyniaków wątroby, chemoembolizacja guzów wątroby, embolizacja tętniaków naczyń trzewnych.
Sposób leczenia każdego Pacjenta jest każdorazowo ustalany indywidualnie w oparciu o przeprowadzoną diagnostykę i co najważniejsze – z uwzględnieniem stanu zdrowia chorego.
zespół lekarski
zespół pielęgniarski
sala operacyjna
Pracownia Endoskopii
sala opatrunkowa oddziału
Poradnia Proktologiczna
Sekretariat | 61 8739 414 |
chirog@szpital-strusia.poznan.pl | |
Dyżurka lekarska | 61 8739 126 |
Dyżurka pielęgniarska | 61 8739 127 |
Kierownik Oddziału
prof. UMP dr hab. n. med. Jacek Karoń
Zastępca Kierownika Oddziału
dr n. med. Karolina Horbacka
Konsultant ds. chirurgii
prof. dr hab. n. med. Piotr Krokowicz
Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Kolorektalnej
prof. UMP dr hab. n. med. Jacek Karoń
Lekarze specjaliści:
dr n. med. Nikodem Horst
dr n. med. Dariusz Mińkowski
dr n. med. Krystian Waraczewski
lek. Jan Paklak-Wolski
Lekarze w trakcie specjalizacji:
lek. Joanna Domańska
lek. Magdalena Kayser
lek. Anna Kosmowska
lek. Katarzyna Mundzik
lek. Agnieszka Naskręt-Grochowalska
lek. Marta Wierszyłłowska
Pielęgniarka Oddziałowa:
p/o mgr piel Jolanta Michalska -Pietrzak specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego
Zastępca Pielęgniarki Oddziałowej:
mgr piel. Angelika Wasicka -Jakubek specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego
Zapisy pacjentów odbywają się w miejscu funkcjonowania Poradni Proktologicznej tutejszego Szpitala, tj. parter, pokój nr 71.
Kwalifikacje pacjentów planowych odbywają się w:
- poniedziałki od godz. 9.30 do 11:00
- czwartki od godz. 11.30 do 13.00
Kolejkę oczekiwania na przyjęcie do szpitala regulują: rozpoznanie, wskazania dodatkowe, w tym inne schorzenia oraz pilność wykonania danego zabiegu operacyjnego. Pacjenci zapisywani są w kolejkę pacjentów do przyjęcia z podziałem na tryb: planowy, pilny i onkologiczny.
Pacjent jest zobowiązany zabrać ze sobą:
- Dowód osobisty,
- Kserokopię dokumentacji medycznej: karty informacyjne z leczenia szpitalnego, wyniki badań diagnostycznych np. histopatologiczne, oznaczenie grupy krwi, badania laboratoryjne,
- Dokument potwierdzający szczepienie przeciw WZW typ B (zalecane),
- Przybory toaletowe, ręcznik, piżama, klapki, szlafrok, sztućce i kubek
- Dokument potwierdzający oznaczenie grupy krwi – jeżeli pacjent posiada z poprzednich hospitalizacji
30,111 total views, 4 views today