blok A, piętro 4 (lewa strona)
prof. UMP dr hab. n. med. Jacek Karoń
dr med. Karolina Horbacka
mgr Jolanta Michalska – Pietrzak
prof. dr hab. med. Piotr Krokowicz
Oddział Chirurgiczny rozpoczął pracę w Zakładzie Opieki Zdrowotnej Poznań – Nowe Miasto pod kierownictwem Prof. dr hab. med. Janusza Sowiera w 2000 roku, po przeniesieniu Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej ze Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu. W latach 2006-2021 Oddziałem i Kliniką kierował Prof. dr hab. med. Piotr Krokowicz, a od 2021 roku Prof. UM dr hab. med. Jacek Karoń. Z początkiem 2007 roku Klinika zmieniła nazwę na Klinikę Chirurgii Ogólnej i Kolorektalnej – co było związane z rozszerzeniem działalności o leczenie onkologiczne chorób nowotworowych jelita grubego oraz chorób zapalnych jelit. Jednostka posiada akredytację Ministerstwa Zdrowia do specjalizowania się w zakresie chirurgii ogólnej.
Oddział znajduje się na 4 piętrze budynku A (strona lewa) Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia z ZOL w Poznaniu przy ulicy Szwajcarskiej 3.
Profil oddziału obejmuje leczenie chorób chirurgicznych w ramach ostrego dyżuru oraz leczenie planowe. Poza typowymi, planowymi zabiegami chirurgicznymi – operacjami przepuklin brzusznych, pęcherzyka żółciowego – w oddziale prowadzone jest leczenie w niżej wymienionych zakresach:
· nowotwory jelita grubego – operacje onkologiczne w chorobie nowotworowej jelita grubego wykonywane są metodą otwartą oraz laparoskopową. Wykorzystujemy w tym celu unikalny system obrazowania tkankowego z użyciem zieleni indocyjaninowej (ICG), który doskonale sprawdza się w zabiegach na przewodzie pokarmowym, a szczególnie w operacjach jelita grubego, wymagających zespoleń jelitowych. Obrazowanie ukrwienia jelita z użyciem zieleni indocyjaninowej pozwala zarówno na precyzyjnie zaplanowanie miejsca resekcji, jak i na późniejszą weryfikację zespolenia. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko rozszczelnienia zespolenia w wyniku niedostatecznego ukrwienia.
· nowotwory pierwotne i przerzutowe wątroby – 11.07.2022 w naszym szpitalu odbył się pierwszy w Wielkopolsce zabieg usunięcia przerzutów nowotworowych do wątroby z użyciem systemu obrazowania zieleni indocyjaninowej (ICG). Nowotwory złośliwe jelita grubego, płuc, piersi, trzustki, prostaty są źródłem przerzutów do wątroby. Niejednokrotnie są to przerzuty mnogie, o średnicy mniejszej niż 3 mm, co rodzi trudności związane z identyfikacją śródoperacyjną tych zmian. System obrazowania fluorescencyjnego przy pomocy zieleni indocyjaninowej (ICG) w czasie rzeczywistym umożliwia, po wcześniejszym podaniu barwnika dożylnie, uwidocznienie nawet małych ognisk nowotworowych, a co za tym idzie ich całkowite usunięcie. Wykonujemy zarówno zabiegi resekcyjne oraz mniej inwazyjne – MWA (przezskórną i laparoskopową termoablację mikrofalową) oraz, we współpracy z Zakładem Radiologii, chemoembolizację czyli podanie chemioterapii do naczyń odżywiających guz.
Kwalifikacja do leczenia operacyjnego a także plan leczenia onkologicznego po zabiegu operacyjnym odbywa się w zespołach wielodyscyplinarnych (chirurg, onkolog, radiolog, radioterapeuta). Zapewniamy stały nadzór onkologiczny w programie wizyt kontrolnych w ramach poradni chirurgicznej i proktologicznej.
● choroby zapalne jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego). Z uwzględnieniem kompleksowego leczenia często występujących w tych chorobach przetok do pęcherza moczowego oraz narządu rodnego.
● choroba uchyłkowa jelita grubego
● choroby wątroby i dróg żółciowych
○ kamice
○ nowotwory
○ uszkodzenia dróg żółciowych
● choroby tarczycy
○ wola, także nawrotowe
○ choroba Graves-Basedowa
Operacje tarczycy wykonuje się z użyciem neuromonitoringu nerwów krtaniowych wstecznych w celu zminimalizowania ryzyka uszkodzeń unerwienia strun głosowych, a więc po to, aby jakość głosu po operacji tarczycy nie uległa pogorszeniu. Zastosowanie śródoperacyjnego neuromonitoringu daje chirurgowi możliwość identyfikacji nerwu w 98-100%. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w operacjach o podwyższonym ryzyku jego uszkodzenia, takich jak: wole nawrotowe, rak tarczycy z naciekiem okolicznych tkanek, choroba Graves-Basedowa.
● proktologia – choroby odbytnicy i odbytu
○ przetoki odbytu
○ szczeliny odbytu
○ choroba hemoroidalna
○ naprawy uszkodzeń zwieraczy
Dzięki specjalistom o odpowiednich kwalifikacjach i rozbudowanemu zapleczu sprzętowemu, poza klasycznymi operacjami, działania chirurgiczne prowadzone są nowoczesnymi, minimalnie inwazyjnymi metodami zależnie od jednostki chorobowej:
– laparoskopowo – w szczególności operacje nowotworów jelita grubego i niepowikłanej choroby uchyłkowej
– przezodbytowo – przy niskich guzach jelita grubego
– endoskopowo – resekcje i biopsje endoskopowe jelita grubego, stentowanie zwężeń jelita grubego, protezowanie i stentowanie dróg żółciowych
– przezskórnie – termoablacja guzów wątroby, drenaże dróg żółciowych, zbiorników wewnątrzbrzusznych
– wewnątrznaczyniowo – embolizacja naczyniaków wątroby, chemoembolizacja guzów wątroby, embolizacja tętniaków naczyń trzewnych.
Sposób leczenia każdego Pacjenta jest każdorazowo ustalany indywidualnie w oparciu o przeprowadzoną diagnostykę i co najważniejsze – z uwzględnieniem stanu zdrowia chorego.
zespół lekarski
zespół pielęgniarski
sala operacyjna
Pracownia Endoskopii
sala opatrunkowa oddziału
Poradnia Proktologiczna
Sekretariat | 61 8739 414 |
chirog@szpital-strusia.poznan.pl | |
Dyżurka lekarska | 61 8739 126 |
Dyżurka pielęgniarska | 61 8739 127 |
Kierownik Oddziału
prof. UMP dr hab. n. med. Jacek Karoń
Zastępca Kierownika Oddziału
dr n. med. Karolina Horbacka
lek. Paweł Hajkowicz
Konsultant ds. chirurgii
prof. dr hab. n. med. Piotr Krokowicz
Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Kolorektalnej
prof. UMP dr hab. n. med. Jacek Karoń
Lekarze specjaliści:
dr n. med. Nikodem Horst
dr n. med. Dariusz Mińkowski
dr n. med. Krystian Waraczewski
lek. Brygida Gryszczenia
lek. Mateusz Michalski
lek. Marcin Strugała
dr n. med. Piotr Kubacki
Lekarze w trakcie specjalizacji:
lek. Magdalena Kayser
lek. Anna Kosmowska
lek. Katarzyna Mundzik
lek. Piotr Stawniak
lek. Michał Klimaszewski
lek. Oliver Carlton
lek. Arkadiusz Malik
lek. Kamila Glijer
lek. Aleksandra Rosiejewska
lek. Piotr Rzeczycki
Zapisy pacjentów odbywają się w miejscu funkcjonowania Poradni Proktologicznej tutejszego Szpitala, tj. parter, pokój nr 71.
Kwalifikacje pacjentów planowych odbywają się w:
- poniedziałki od godz. 9:30 do 11:00
- czwartki od godz. 11:30 do 13:00
oraz
- poniedziałki od godz. 12:00 do 13:30 w gabinecie D50
Kolejkę oczekiwania na przyjęcie do szpitala regulują: rozpoznanie, wskazania dodatkowe, w tym inne schorzenia oraz pilność wykonania danego zabiegu operacyjnego. Pacjenci zapisywani są w kolejkę pacjentów do przyjęcia z podziałem na tryb: planowy, pilny i onkologiczny.
Pacjent jest zobowiązany zabrać ze sobą:
- Dowód osobisty,
- Kserokopię dokumentacji medycznej: karty informacyjne z leczenia szpitalnego, wyniki badań diagnostycznych np. histopatologiczne, oznaczenie grupy krwi, badania laboratoryjne,
- Dokument potwierdzający szczepienie przeciw WZW typ B (zalecane),
- Przybory toaletowe, ręcznik, piżama, klapki, szlafrok, sztućce i kubek
- Dokument potwierdzający oznaczenie grupy krwi – jeżeli pacjent posiada z poprzednich hospitalizacji
63,354 total views, 61 views today