Wyszukiwanie treści
Szukaj

Innowacyjna metoda leczenia naczyniaka tętniczo-żylnego

27 stycznia 2023

Neuroradiolodzy z Oddziału Neurochirurgii Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu, ze wsparciem jednego najwybitniejszych, światowych neuroradiologów, przeprowadzili u dwóch pacjentów skomplikowane operacje naczyniaka tętniczo-żylnego mózgu, wykorzystując innowacyjną metodę leczenia, bez konieczności otwierania czaszki pacjenta. Stanowi to kolejny przełom w bogatym – już kilkunastoletnim – doświadczeniu naszych neuroradiologów i neurochirurgów.

 

Specjaliści radiolodzy: dr n.med. Wojciech Kociemba i dr n.med. Adrian Dąbrowski pracujący w ramach Oddziału Neurochirurgii Szpitala Strusia, którego kierownikiem jest dr hab. n. med. Bartosz Sokół, przeprowadzili pod kierownictwem prof. Rene Chapot z Essen w Niemczech ostatni etap skomplikowanej operacji leczenia wewnątrzczaszkowego embolizacji naczyń patologicznych naczyniaka tętniczo-żylnego (AVM). Embolizacja jest zabiegiem polegającym na dotarciu do malformacji naczyniowej w mózgu za pomocą precyzyjnych mikrocewników i wyłączeniu tych naczyń z krążenia mózgowego, celem zabezpieczenia przed krwawieniem. Zabieg embolizacji wykonuje się z drobnego nakłucia tętnicy udowej (pachwina) lub promieniowej (nadgarstek), bez konieczności otwierania czaszki. Embolizacja naczyniaka tętniczo-żylnego najczęściej dzielona jest na kilka etapów leczenia, by zminimalizować ryzyko powikłań.

Obaj pacjenci po raz pierwszy trafił do Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w pierwszej połowie 2022r. w efekcie krwawienia śródmózgowego z naczyniaka tętniczo-żylnego. Tutejsi neuroradiolodzy wykonali w odstępie kilkunastu tygodni po trzy sesje embolizacji przez drobne tętnice żywiące malformację, redukując jej objętość. W ostatnim etapie leczenia, wykorzystując bezcenne wskazówki profesora Chapot, przeprowadzono całkowite zamknięcie pozostałej części malformacji z dostępu wstecznego, przez żyłę odpływową naczyniaka. Jest to innowacyjna metoda umożliwiająca leczenie niezwykle skomplikowanych wad naczyniowych mózgu i znacząco skracająca pobyt chorego w Szpitalu.

Dr Adrian Dąbrowski i dr Wojciech Kociemba z Oddziału Neurochirurgii Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego w Poznaniu wykonali już około 2 tysięcy zabiegów embolizacji tętniaków, naczyniaków i przetok tętniczo-żylnych mózgowia.

W oparciu o specjalistyczną poradnię przyszpitalną i oddział neurochirurgiczny można przeprowadzić cały proces leczenia wad naczyniowych ośrodkowego układu nerwowego – od jego zdiagnozowania, przez kwalifikację do zabiegu, po całkowite wyleczenie. W Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. J. Strusia w Poznaniu jest to możliwe w ramach ubezpieczenia NFZ, bez jakichkolwiek kosztów dodatkowych dla pacjenta i bez długiego oczekiwania na zabieg.

Pod adresem www.wylecztetniaka.pl nasi specjaliści prowadzą stronę informacyjną dla pacjentów na temat leczenia tętniaków i innych wad naczyniowych mózgu.

 

Nowatorska metoda leczenia w poznańskim szpitalu. „Pozwala nam skutecznie operować kolejną grupę pacjentów” – WTK.PL

Innowacyjna metoda leczenia w poznańskim szpitalu | wPoznaniu.pl

Nowatorska operacja w szpitalu im. Strusia. Lekarze usunęli naczyniaki mózgu bez otwierania czaszki – Radio Poznań (radiopoznan.fm)

Do mózgu przez nadgarstek i udo. Innowacyjna metoda leczenia naczyniaków już w Poznaniu | Głos Wielkopolski (gloswielkopolski.pl)

Operacja na światowym poziomie. Na NFZ – Ratajska Telewizja Kablowa (rtk.poznan.pl)

Posted in Aktualności by Szymon Wyczałek