Pierwszy zabieg wszczepienia Bezelektrodowego Stymulatora Serca

11 czerwca 2024
Zespół kardiologów z Oddziału Kardiologii, którego Ordynatorem jest dr n. med. Marek Słomczyński,  przeprowadził pierwszy zabieg wszczepienia nowoczesnego bezelektrodowego stymulatora serca Aveira. Tym samym staliśmy się drugą w Poznaniu placówką medyczną wszczepiającą tego typu urządzenia.
Pacjentka, 74-letnia kobieta z obciążonym wywiadem chorobowym (choroba nowotworowa, mastektomia, cukrzyca i zakażenie tkanek podskórnych), cierpiała na napadowy blok przedsionkowo-komorowy III stopnia z utratami przytomności. Ze względu na liczne schorzenia, tradycyjny system stymulacji serca z elektrodami wewnątrzsercowymi nie wchodził w grę.
4 czerwca 2024 r. lek. med. Michał Guliński z naszego Oddziału Kardiologii, we współpracy z dr n. med. Krystianem Josiakiem z Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, przeprowadzili ten skomplikowany zabieg. Dzięki zastosowaniu nowoczesnego stymulatora bezelektrodowego, pacjentka będzie chroniona przed kardiogennymi utratami przytomności.
Wieczorem po zabiegu pacjentka wróciła do codziennej aktywności.
Gratulacje dla całego zespołu medycznego!