Wyszukiwanie treści
Szukaj

Innowacje w Kardiologii w Szpitalu Miejskim im. J. Strusia w Poznaniu

17 czerwca 2024

W dniu 12 czerwca w Szpitalu Miejskim im. J. Strusia w Poznaniu odbyła się konferencja poświęcona najnowszym osiągnięciom w kardiologii, podczas której zaprezentowano dwa przełomowe wydarzenia medyczne.

Pierwsza w Polsce implantacja stymulatora bezelektrodowego Micra AV 2.0

Podczas konferencji dr n. med. Andrzej Bolewski – Starszy Asystent Oddziału Kardiologii oraz lek. med. Michał Guliński z kardiolog interwencyjny przedstawili szczegóły dotyczące pierwszej w Polsce implantacji najnowszego modelu stymulatora bezelektrodowego Micra AV 2.0. Zabieg przeprowadzono u 71-letniej pacjentki z blokiem przedsionkowo-komorowym III stopnia, która kilka lat temu miała wszczepiony konwencjonalny stymulator. Ze względu na przebytą chorobę nowotworową przewodu pokarmowego oraz konieczność żywienia pozajelitowego, długoterminowa obecność cewników naczyniowych doprowadziła do zagrażającego życiu zakażenia. Konieczne było usunięcie dotychczasowego stymulatora wraz z elektrodami i zastąpienie go nowoczesnym, bezelektrodowym stymulatorem Micra AV 2.0.

Micra AV 2.0 to stymulator serca o przedłużonej żywotności do 15 lat, wyposażony w najnowsze algorytmy synchronizujące skurcz komór z przedsionkami. Zabieg zakończył się pełnym sukcesem, a pacjentka już wieczorem wróciła do pełnej aktywności. To osiągnięcie jest wielkim krokiem naprzód w dziedzinie kardiologii w Polsce.

Nowoczesna technologia leczenia migotania przedsionków: Pulse Field Ablation (PFA)

Kolejnym tematem poruszonym na konferencji była nowoczesna technologia leczenia migotania przedsionków – Pulse Field Ablation (PFA). PFA, dzięki swojej precyzji i bezpieczeństwu, zyskuje na popularności w leczeniu arytmii serca. Dr. n.med Ewa Wilczyńska – Starsza Asystentka Oddziału Kardiologii oraz dr. n. med. Artur Fuglewicz opisywali zalety innowacyjności zabiegu.

Technologia ta wykorzystuje impulsy elektryczne do precyzyjnego niszczenia komórek serca odpowiedzialnych za nieprawidłowy rytm, minimalizując ryzyko uszkodzenia otaczających tkanek.

Jedną z kluczowych zalet PFA jest zmniejszenie ryzyka uszkodzenia struktur takich jak przełyk czy nerwy, co jest istotne w przypadku ablacji serca. Dzięki wysokiej precyzji, PFA zapewnia skuteczniejsze i bezpieczniejsze leczenie pacjentów z migotaniem przedsionków, a także skraca czas zabiegu, zmniejszając stres i dyskomfort pacjentów.

W Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. J. Strusia wykonuje się około 500 zabiegów ablacji arytmii serca rocznie, z czego 250 to zabiegi ablacji migotania przedsionków. W tym roku planowane jest przeprowadzenie 25 zabiegów metodą PFA, oferując pacjentom nową, bardziej efektywną opcję leczenia.

Implantacja stymulatora Micra AV 2.0 oraz wprowadzenie technologii Pulse Field Ablation stanowią znaczące kroki naprzód w leczeniu chorób serca, podnosząc standardy opieki medycznej i poprawiając jakość życia pacjentów – powiedział dr. n. med. Marek Słomczyński – Ordynator Oddziału Kardiologii.

Konferencja w Szpitalu Miejskim im. J. Strusia w Poznaniu była wyjątkową okazją do zaprezentowania przełomowych osiągnięć w dziedzinie kardiologii.

– Stawiamy na dynamiczny rozwój placówki – podkreśla dr n. med. Janusz Rzeźniczak, pełnomocnik dyrektora ds. lecznictwa, kierownik Pracowni Serca i Naczyń. – Chodzi o to, by chorzy mogli korzystać z najnowszych urządzeń i technologii, by leczyć ich w standardzie światowym. Ale nawet najlepszy sprzęt ani wykorzystanie sztucznej inteligencji nic by nie dało, gdyby na końcu nie stał człowiek. Nasz zespół kardiologów wykazuje niezmierne zaangażowanie, za co bardzo im dziękuję.

 

https://poznan.tvp.pl/78048203/najnowszy-stymulator-serca-bezelektrodowy-ablacja-metoda-pfa-poznan-kardiologia

https://wtk.pl/news/95003-te-zabiegi-ratuja-zycie-i-sa-nowoscia

https://epoznan.pl/news-news-151800-innowacje_wkroczyly_do_poznanskiego_szpitala_to_pierwszy_taki_zabieg_w_polsce

https://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,31055676,nowatorskie-operacje-kardiologiczne-w-poznaniu-moze-ich-potrzebowac.html#S.TD_poznan-K.C-B.2-L.1.zw

https://www.rynekzdrowia.pl/Polityka-zdrowotna/Poznan-pierwsza-w-Polsce-implantacja-najnowszego-modelu-stymulatora-bezelektrodowego,259594,14.html

https://gloswielkopolski.pl/szpital-im-strusia-w-poznaniu-wykorzystuje-nowoczesne-metody-leczenia-chorob-kardiologicznych-jako-pierwszy-w-polsce/ar/c1p2-26440151

https://radiopoznan.fm/informacje/pozostale/uderzenie-pradem-likwiduje-migotanie-przedsionkow-serca

https://www.rynekzdrowia.pl/Badania-i-rozwoj/Pierwsza-w-Polsce-implantacja-najnowszego-modelu-stymulatora-bezelektrodowego,259594,11.html

https://www.wnp.pl/parlamentarny/wydarzenia/poznan-pierwsza-w-polsce-implantacja-najnowszego-modelu-stymulatora-bezelektrodowego,844592.html

https://www.miastopoznaj.pl/wiadomosci/16148-najnowszy-stymulator-serca-wszczepiony-w-poznaniu

https://poznan.eska.pl/po-raz-pierwszy-w-poznaniu-uzyto-nowoczesnej-metody-ablacji-aa-Fj9n-qjdJ-toc4.html

https://wpoznaniu.pl/ta-operacja-to-rewolucja-w-kardiologii/

https://politykazdrowotna.com/artykul/pierwsza-w-polsce-implantacja/1250686

https://bomega.pl/pierwsza-w-polsce-implantacja-najnowszego-modelu-stymulatora-bezelektrodowego/

https://poznan.twoje-miasto.pl/art-zdrowie/pierwsza-w-polsce-implantacja-najnowszego-i431967

https://codziennypoznan.pl/artykul/2024-06-12/innowacyjne-metody-kardiologiczne-w-poznanskim-szpitalu/

 

Posted in Aktualności by Szymon Wyczałek