Pilotażowy Projekt HCV – Zwiększmy Wykrywalność Zakażeń HCV w Polsce
Szanowni Państwo,
Zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w akcji pilotażowego Projektu HCV, którego głównym celem jest zwiększenie wykrywalności zakażeń wirusem HCV (wirus zapalenia wątroby typu C). Szybki test kasetkowy wykonywany jest z krwi włośniczkowej z palca – służy do jakościowego wykrywania przeciwciał przeciwko HCV – cały proces badania trwa kilka minut.
Zakres Działań:
- Badania Przesiewowe: W ramach projektu przeprowadzone będą badania przesiewowe na obecność wirusa HCV.
- Edukacja: Dla osób z potwierdzonym zakażeniem przewidziane są działania edukacyjne, mające na celu poinstruowanie ich o dalszych krokach diagnostycznych i możliwościach leczenia.
- Testy Diagnostyczne: W projekcie zostaną użyte kasetkowe testy diagnostyczne anty-HCV, które są zarejestrowanymi i zatwierdzonymi wyrobami medycznymi. Testy te mogą być wykonane bezpłatnie. W przypadku stwierdzenia obecności wirusa (wynik testu dodatni), pacjent zgłasza się do lekarza rodzinnego, uzyskując skierowanie do poradni chorób zakaźnych, w której leczenie odbywa się w ramach ubezpieczenia w NFZ.
Dlaczego to Ważne: Wirus HCV nazywany jest „cichym zabójcą”, gdyż początkowo zakażenie przebiega zwykle bezobjawowo. Mogą pojawiać się niespecyficzne objawy, a wirus może pozostać niewykryty przez wiele lat, niszcząc w tym czasie wątrobę. Długotrwały proces chorobowy w wątrobie może doprowadzić do rozwoju marskości lub niewydolności tego narządu. Wykrycie wirusa w organizmie umożliwia zastosowanie odpowiedniej terapii, która prowadzi do zahamowania procesu zapalnego i poprawy funkcjonowania wątroby.
W Polsce najczęściej występują zakażenia genotypem 1, 3 i 4 wirusa HCV. Mimo wieloletnich zaawansowanych badań nie udało się wynaleźć skutecznej szczepionki, co dodatkowo podkreśla znaczenie powszechnego testowania i wczesnego wykrywania zakażeń.
Codziennie od 8:30 do 21:00, bez umawiania, zapraszamy na bezpłatne badania przesiewowe na obecność wirusa HCV w Podstawowej Opiece Zdrowotnej (POZ) oraz Świątecznej i Wieczorowej Pomocy Doraźnej.
Badania są dostępne dla każdego!