blok A, piętro 7
Oddział Reumatologii i Osteoporozy zapewnia swoim pacjentom wszechstronną diagnostykę, najnowocześniejsze leczenie wszystkich chorób reumatycznych, osteoporozy oraz innych metabolicznych chorób kości. Dysponujemy nowoczesną aparaturą medyczną, a troskliwa opieka wysoko wykwalifikowanego personelu stwarza naszym pacjentom przyjazny klimat i sprzyja szybszemu powrotowi do zdrowia.
Oferujemy pełen zakres możliwości diagnostycznych i terapeutycznych w zakresie takich chorób jak: reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów, toczeń rumieniowaty układowy, zespół Sjögrena, zapalenie wielo- i skórno-mięśniowe, polimialgia reumatyczna, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, reaktywne zapalenia stawów, twardzina układowa, ziarniniakowatości z zapalaniem naczyń iinne zapalenie naczyń, dna moczanowa, choroba zwyrodnieniowa stawów, bóle stawowe i mięśniowe,.
Prowadzimy terapię innowacyjnymi lekami biologicznymi w ramach Programu Terapeutycznego refundowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia dla chorych na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS), zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK), łuszczycowego zapalenia stawów (ŁZS) oraz ziarniniakowatości z zapaleniem naczyń/ mikroskopowe zapalenie naczyń (GPA/MPA). W marcu 2009 roku na naszym Oddziale otwarto pierwszy w Wielkopolsce dobrze wyposażony specjalny Gabinet Terapii Biologicznej, w którym w godnych warunkach można poddać się takiemu sposobowi leczenia.
Stosujemy intensywną fizyko i kinezyterapię w oparciu o własną salę gimnastyczną oraz dobrze wyposażony zakład fizykoterapii. Fizjoterapeuci posiadający wyższe wykształcenie medyczne przywracają naszym pacjentom sprawność, zmniejszają dolegliwości bólowe i pracują pod ścisłym nadzorem personelu lekarskiego.
W sposób zindywidualizowany, w zależności od potrzeb pacjenta, ale zgodnie z wszelkimi procedurami i rekomendacjami stosujemy określoną terapię medyczną, pamiętając o tym, aby pacjenta traktować z należytym szacunkiem.
Od jesieni 2009 roku dysponujemy nowoczesnym amerykańskim aparatem do diagnostyki ultrasonograficznej układu mięśniowo szkieletowego firmy General Electric. Umożliwia nam to szybką ocenę aktywności zapalnej w obrębie każdego stawu (metoda Power Doppler), ocenę aparatu mięśniowo-więzadłowego oraz nakłucia stawowe pod pełną i precyzyjną kontrolą. Wykonujemy również badania kapilaroskopowe w diagnostyce wszystkich chorób tkanki łącznej.
Sekretariat | 61 8739 260 |
reumatologia@szpital-strusia.poznan.pl | |
Pielęgniarka Oddziałowa | 61 8739 146 |
Dyżurka lekarska | 61 8739 242 |
Dyżurka pielęgniarska | 61 8739 241 |
prof. nadzw. dr hab. n. med. Piotr Leszczyński
Specjalista II stopnia w dziedzinie chorób wewnętrznych, specjalista II stopnia w dziedzinie reumatologii, specjalista densytometrii klinicznej (amerykański Certyfikat Diagnostyki i Leczenia Osteoporozy Międzynarodowego Stowarzyszenia Densytometrii Klinicznej), certyfikowany przez EULAR (European Leaque Against Rheumatism) do wykonywania ultrasonografii układu mięśniowo-szkieletowego, członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego, Polskiego Towarzystwa Internistów Polskich oraz Polskiego Towarzystwa Osteoartrologii i Osteoporozy. członek i założyciel Wielkopolskiego Kolegium Osteoporozy i Polskiego Kolegium Osteoporozy, Pomysłodawca i organizator corocznych ogólnopolskich Konferencji naukowych ZDROWE KOŚCI, które odbywają się od 2010r. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje uczestnicząc czynnie w wielu krajowych i międzynarodowych zjazdach i kongresach naukowych. Od 1991 roku do 2009 roku będąc jednocześnie asystentem Oddziału Reumatologii i Osteoporozy pracował jako asystent i adiunkt w Klinice Reumatologii i Immunologii Klinicznej Akademii Medycznej w Poznaniu, a następnie w Zakładzie Reumatologii i Immunologii Klinicznej. Obecnie jest pracownikiem naukowym Katedry i Kliniki Reumatologii i Rehabilitacji Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
dr n. med. Katarzyna Pawlak–Buś – specjalista chorób wewnętrznych, specjalista reumatolog
lek. Mateusz Kokot – specjalista chorób wewnętrznych, specjalista reumatolog
lek. Paula Kaczmarek – specjalista chorób wewnętrznych, specjalista reumatolog
dr n. med. Cezary Iwaszkiewicz – specjalista reumatolog, magister analityki medycznej
lek. Katarzyna Wiśniewska – specjalista chorób wewnętrznych, specjalista reumatolog
dr n. med. Alina Podkowińska – specjalista chorób wewnętrznych, specjalista nefrologii, w trakcie specjalizacji w dziedzinie reumatologii
lek. Anna Roszyk – specjalista pediatrii, w trakcie specjalizacji w dziedzinie reumatologii
lek. Wiktor Schmidt – rezydent w dziedzinie reumatologii
lek. Barbara Jóźwiak – rezydent w dziedzinie reumatologii
Pielęgniarka Oddziałowa: mgr Anna Rewers
Zastępca Pielęgniarki Oddziałowej: piel. dypl. Hanna Grzybowska
W związku z COVID 19 ustalenie terminu do przyjęcia na Oddział odbywa się wyłącznie telefonicznie pod nr Tel. 61 87 39 241 od wtorku do czwartku w godz. od 8.00 do 13.00.
Pacjenci wymagający hospitalizacji w trybie pilnym przyjmowani są do oddziału poprzez Szpitalny Oddział Ratunkowy.
Podczas przyjęcia do szpitala pacjent powinien posiadać:
-
dowód osobisty
-
kserokopię dokumentacji medycznej (karty informacyjne, wyniki badań itp.), nie tylko związaną z obecną chorobą. Należy włożyć do koszulek foliowych i wpiąć je do skoroszytu (najstarsze na dole, najnowsze na wierzchu), tylko w jednym egzemplarzu,
-
spisane na kartce wszystkie aktualnie przyjmowane leki (lek, dawka, jak często)
-
przybory toaletowe, piżama, strój do ćwiczeń (dres), klapki
-
sztućce i kubek
Oddział Reumatologii powstał w listopadzie 1969 roku na podstawie decyzji ówczesnych władz Miasta Poznania. Założycielem i wieloletnim szefem Oddziału był prof. dr hab. med. Stefan Henryk Mackiewicz. Wraz z Zakładem Immunologii Klinicznej Akademii Medycznej w Poznaniu placówka spełniała wszystkie kryteria dla nowoczesnej wówczas diagnostyki i terapii stosowanych w reumatologii. Poza Instytutem Reumatologii w Warszawie nasz Oddział był pierwszą tego typu jednostką w Polsce.
W roku 1974 na bazie Oddziału powołano Klinikę Reumatologii i Immunologii Klinicznej Akademii Medycznej w Poznaniu. Podobnie była to pierwsza w Polsce akademicka Klinika Reumatologii. Dwa lata później Klinika weszła w skład Instytutu Chorób Wewnętrznych Akademii Medycznej w Poznaniu. W tym samym czasie utworzono Zakład Alergologii działający przy Klinice, z którego laboratorium mogli korzystać wszyscy pacjenci Szpitala. W roku 1982 decyzją Urzędu Wojewódzkiego Oddział i Klinika Reumatologii zostały poszerzone o obiekt przy ul. Winogrady 144 przekazany na rzecz Zakładu Opieki Zdrowotnej Poznań Stare Miasto przez Związek Kombatantów. Działalność tej części Oddziału opierała się głównie na lecznictwie stacjonarnym polegającym na usprawnianiu chorych z chorobami narządu ruchu oraz diagnostyki i terapii osteoporozy. Mimo że od listopada 2005 roku Oddział przestał być formalnie Kliniką Reumatologii i Immunologii Klinicznej, to jednak nadal współpracował z Akademią Medyczną i do chwili obecnej współpracuje z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu w zakresie umożliwienia i wykorzystania bazy klinicznej dla kształcenia studentów medycyny różnych wydziałów. Natomiast od 2010 roku na podobnych zasadach współpracujemy z Akademią Wychowania Fizycznego w Poznaniu.
W naszym Oddziale na przestrzeni wielu lat uzyskało specjalizację w dziedzinie reumatologii kilkudziesięciu lekarzy nie tylko z Wielkopolski. Ponadto swoją karierę naukową zakończoną uzyskaniem tytułów i stopni naukowych (doktor nauk medycznych, doktor habilitowany nauk medycznych, profesor) rozpoczynało aż kilkunastu lekarzy, w tym obecnie już 7 profesorów i 2 docentów.
Poradnia Chorób Tkanki Łącznej (Poradnia Reumatologiczna) przy Oddziale Reumatologii i Osteoporozy
Od wielu lat przy Oddziale działa Poradnia Reumatologiczna, w której prowadzeni są pacjenci z chorobami reumatycznymi oraz chorobami metaboloicznymi kości i osteoporozą. Przyjmujący lekarze z racji jednoczesnego pełnienia obowiązków na Oddziale mają olbrzymie doświadczenie kliniczne i stale pogłębiają swoją wiedzę podnosząc kwalifikacje zawodowe.
Prowadzenie chorych obejmuje pełną diagnostykę, leczenie farmakologiczne, zlecanie zabiegów fizjoterapeutycznych oraz stałą kontrolę i monitorowanie. Nakłucia stawów oraz nakłucia mięśniowo-powięziowe, zarówno w celu diagnostycznym jak i leczniczym z podaniem leków, są wykonywane rutynowo przy obecności wskazań medycznych.
Leczenie „biologiczne” w ramach Programu Terapeutycznego NFZ dla pacjentów z agresywnym przebiegiem RZS , MIZS, ZZSK i ŁZS odbywa się również w trybie ambulatoryjnym dozorowanym szpitalnie.
Lekarze dbający o chorych leczących się w przyszpitalnej poradni, mają możliwość kierowania pacjentów na Oddział zarówno w przypadku konieczności intensyfikacji leczenia jak i poszerzenia panelu badań diagnostycznych. Ze względu na swoją szeroką wiedzę i otwartość na nowe możliwości terapii, lekarze potrafią postępować nawet w przypadkach trudnych i niestandardowych.
Konferencja LUPUS and Autoimmunity Summit skupiła uwagę wokół tocznia rumieniowatego układowego. Wielowymiarowy charakter tej właśnie choroby układowej
Więcej…
- KONFERENCJA ZDROWE KOŚCI I STAWY 8 kwietnia 2022
42,893 total views, 34 views today