Informacje o stanie zdrowia pacjentów hospitalizowanych na Oddziale Urologii/Zakaźny udzielane są codziennie, telefonicznie w godzinach 16 – 19, pod numerem 61 87 39 230. Informacje udzielane są wyłącznie osobom upoważnionym.
blok A, piętro 6
Pierwszy Oddział Urologiczny w Poznaniu i Wielkopolsce utworzony został z inicjatywy dr med. Zygmunta Bartkowiaka. W dniu 5 maja 1945 roku na polecenie Prezydenta Miasta objął dyrekcję zburzonego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia. Dalsza odbudowa szpitala pozwoliła na poszerzenie oddziału urologicznego. Z dniem 1 stycznia 1966 roku powołana została do życia Klinika Urologiczna w ramach III Katedry i Kliniki Chirurgicznej. Pierwszym Kierownikiem Kliniki został mianowany Doc. dr hab. Zygmunt Bartkowiak. Utworzenie Instytutów w 1970 roku spowodowało powstanie Kliniki Urologicznej liczącej 35 łóżek w Szpitalu im. I. Pawłowa (obecnie Przemienienia Pańskiego) przy ul. Długiej. W 1980 roku nastąpiło połączenie Oddziału Urologicznego Szpitala im. J. Strusia z Kliniką Urologiczną Akademii Medycznej z ul. Długiej. Ponownie na bazie łóżkowej Szpitala Miejskiego im. J. Strusia powstaje Klinika Urologii.
W październiku 2000 roku przeniesiono Katedrę i Klinikę Urologii do oddanych do użytku pomieszczeń nowego szpitala miejskiego ZOZ – Poznań Nowe Miasto przy ul. Szwajcarskiej. Sale chorych spełniają wszelkie warunki norm europejskich. W większości trzyosobowe, wyposażone są w nowoczesne systemy monitoringu i opieki nad chorym (automatyczne łóżka, indywidualne systemy przywoławcze, indywidualne oświetlenie); część sal o podwyższonym standardzie dodatkowo z własnym węzłem sanitarnym (toaletą i prysznicem) – dwu i jednoosobowych. Zgodnie z obecnymi światowymi trendami odstąpiono od rygorystycznego przestrzegania podziału na męskie i kobiece, ograniczenie to stosując tylko do pojedynczych pokoi chorych. Umożliwia to pełniejsze wykorzystywanie możliwości oddziału, a chorym zapewnia korzystniejsze warunki zdrowienia. Oddział przystosowany jest również do opieki nad chorymi niepełnosprawnymi – w obrębie oddziału wszystkie przejazdy umożliwiają poruszanie się chorym na wózkach, część toalet i łazienek przystosowano do potrzeb chorych z ograniczeniami w zakresie narządu ruchu. W ramach oddziału znajduje się dobrze wyposażona sala opatrunkowa, umożliwiająca wykonanie prostszych zabiegów chirurgicznych bez konieczności angażowania zasobów centralnego bloku operacyjnego. Klinika posiada własną salę endoskopową, a w obrębie centralnego bloku – 1 sale operacyjne. W budynku szpitala mieści się również pracownia ESWL, gdzie wykonuje się zabiegi nieoperacyjnego kruszenia kamieni. Oddział urologiczny szeroko korzysta z zaplecza Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia. Wykonywane są wszystkie procedury urologiczne, począwszy od prostej diagnostyki, skończywszy na rozległych zabiegach operacyjnych usunięcia pęcherza moczowego i wytworzenia zastępczego pęcherza jelitowego. Działania oddziału opierają się na europejskich standardach postępowania w urologii.
Wykonuje się wszystkie zabiegi endoskopowe w leczeniu schorzeń gruczołu krokowego i pęcherza moczowego, zabiegi diagnostyczne w obrębie moczowodu i nerek, nieoperacyjne usunięcie kamieni moczowych ze światła moczowodu i z nerki:
• TUR-P – elektroresekcja łagodnego rozrostu gruczołu krokowego
• TUR-B – elektroresekcja guza pęcherza moczowego
• URS – ureterorenoskopia
• RIRS – zabieg urerterorenoskopii wykonywany giętkim endoskopem
Leczy się choroby nowotworowe układu moczowego i narządów płciowych męskich m. in. metodą laparoskopową:
• laparoskopowe usunięcie nerki
• laparoskopowa prostatektomia radykalna
Klinika Urologii szeroko współpracuje zarówno z Klinikami Onkologicznymi Uniwersytetu Medycznego, jak i Wielkopolskim Centrum Onkologii zapewniając choremu kompleksową diagnostykę, terapię i opiekę. Wykonuje się również szereg operacji naprawczych układu moczowego – np. operacyjne zabiegi korygujące nietrzymanie moczu, operuje przetoki moczowe. Klinika współpracuje również ze wszystkimi klinikami Uniwersytetu Medycznego, świadcząc usługi konsultacyjne na ich rzecz, a także w razie potrzeby korzystając ze wsparcia wybitnych lekarzy innych specjalności.
Sekretariat Ordynatora | 61 8739 428 |
Sekretariat fax | 61 8739 237 |
Dyżurka lekarska | 61 8739 230 |
Dyżurka pielęgniarska (Oddział kobiecy) | 61 8739 225 |
Dyżurka pielęgniarska (Oddział męski) | 61 8739 229 |
Kierownik Oddziału: Prof. dr hab. n. med. Andrzej Antczak
Pielęgniarka oddziałowa: p/o mgr piel. Estera Rączka
Zastępca Pielęgniarki Oddziałowej: mgr piel. Barbara Kulesza
Kwalifikacje do przyjęć planowych na Oddział Urologii odbywają się w Poradni Urologicznej w środy i piątki w godzinach 11:30 – 13:00.
Pacjent zobowiązany jest zabrać:
– skierowanie do szpitala
– dokumentację medyczną, w tym wyniki badań obrazowych potwierdzających potrzebę hospitalizacji
Podczas przyjęcia do szpitala pacjent powinien posiadać
– dowód osobisty
– dokumentację medyczną z dotychczasowego leczenia
– spisane na kartce wszystkie aktualnie przyjmowane leki (lek, dawka, jak często)
– przybory higieniczne, 2 piżamy, klapki, 2 ręczniki
– sztućce i kubek
72,564 total views, 25 views today