blok B, parter
Wielospecjalistyczny Szpital Miejski z zakładem Opiekuńczo-Leczniczym SPZOZ, przy ulicy Szwajcarskiej 3 w Poznaniu informuje, iż udziela odpłatnie świadczeń zdrowotnych z zakresu diagnostyki górnego i dolnego odcinka pokarmowego. Badania przeprowadzone są przez wyszkoloną kadrę lekarską, anestezjologiczną i pielęgniarską. Prosimy o zapoznanie się z treścią poniższych informacji dotyczących wykonywanych badań oraz ważnych informacji dla pacjentów.
Umówienie wykonania badania endoskopowego:
Osoby zainteresowane skorzystaniem z wykonania poniższych usług proszone są o uprzedni kontakt:
- telefoniczny pod numerem telefonu 618 739 073, w godzinach od 8:00 do 14:00.
lub
- osobiście w rejestracji pracowni w godzinach od 8:00 do 14:00.
Pielęgniarka Koordynująca – Barbara Biernat
Gastroskopia jest badaniem pozwalającym lekarzowi na bezpośrednie oglądanie śluzówki żołądka, odźwiernika i dwunastnicy. Badanie przeprowadza się przy użyciu endoskopu, elastycznej rurki z torami wizyjnymi pozwalającymi na przedstawienie obrazu z wnętrza przewodu pokarmowego na monitorze. Zaletą endoskopu jest możliwość w trakcie jednego zabiegu ocenienia stanu śluzówki, jak i pobrania do dalszego badania niewielkiego wycinka tkanki budzącej podejrzenie zmian chorobowych.
Gastroskopia diagnostyczna – 200zł
Gastroskopia z wycinkiem do badania histopatologicznego – 300zł
Gastroskopia z testem Helicobacter Pylori – 250zł
Gastroskopia z wycinkiem histopatologicznym i testem – 350zł
Kolonoskopia jest jednym z najczęściej stosowanych i najważniejszych metod umożliwiających rozpoznanie ewentualnej choroby dolnego odcinka przewodu pokarmowego, pozwala również na wykrycie zmian nowotworowych we wczesnym stadium.
Kolonoskopia diagnostyczna – 700zł
Kolonoskopia z biopsją – 750zł
W dniu badania pacjent zgłasza się z wynikami badań diagnostycznych tj.: morfologii, elektrolitów (sód i potas) oraz wykonanym badaniem EKG, wykonanymi nie później niż 7 dni przed badaniem.
Przygotowanie do kolonoskopii:
Szanowni Państwo, w trosce o należyte przygotowanie jelita grubego do badania prosimy o uważne przeczytanie poniższych informacji i zaleceń. Konieczne jest skonsultowanie z lekarzem prowadzącym przyjmowanie dotychczas stosowanych leków. Warunkiem udanego badania jelita i ewentualnego wykrycia polipów jest jego dokładne opróżnienie.
Pracownia | 61 8739 073 |
Poniedziałek | Wtorek | Środa | Czwartek | Piątek | |
Pracownia czynna: |
7:30 – 9:30 10:00 – 14:00 |
8:00 – 12:00 13:30 – 15:30 |
7:30 – 10:30 11:00 – 14:30 |
8:00 – 12:00 13:30- 15:30 |
7:30 – 8:30 9:00 – 13:30 |
-
Na sześć 6 dni przed planowaną kolonoskopią nie należy spożywać chleba z ziarnami, sałatek jarzynowych, owoców pestkowych (np. winogron, pomidorów, kiwi, truskawek) oraz pestek siemienia lnianego, maku, sezamu, surowych owoców i warzyw oraz napojów gazowanych.
-
W dniu poprzedzającym badanie około godziny 15.00, zgodnie z instrukcja, należy przygotować 4 litry roztworu Fortransu rozpuszczając każdą z torebek w 1 litrze NIEGAZOWANEJ wody. Przygotowany roztwór należy wypić w ciągu 5 – 8 godzin. Smak roztworu można poprawić dodając sok z cytryny lub grapefruitowy.
-
Od chwili wypicia Fortransu nie należy już jeść. Można pić dowolną ilość NIEGAZOWANEJ wody mineralnej.
-
Normalną reakcją na lek powinny być wypróżnienia, pod koniec treścią płynną. Wypróżnienia prawie czystą wodą oznaczają dobre przygotowanie do badania.
-
Przed zastosowaniem preparatu Fortrans prosimy o przeczytanie ulotki informacyjnej dołączonej do preparatu.
-
W dniu badania nie należy przyjmować jakichkolwiek posiłków ani wody.
Proszę zgłosić się na badanie z osoba towarzyszącą!
-
Osoby z chorobami wymagającymi stałego, regularnego przyjmowania leków (np. nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczka i inne) w dniu badania powinny zażyć poranną dawkę leku popijając niewielką ilością wody.
-
Osoby chorujące na cukrzycę powinny dodatkowo skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania.
-
Osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi (np. acenocumarol, sintrom, ticlid lub aspiryna, acard,polocard, acesan i inne) powinny przerwać ich stosowanie na 7 dni przed badaniem; należy to jednak wcześniej skonsultować z lekarzem prowadzącym. Konieczna może być zamiana tych leków na heparynę niskocząsteczkowa (np. Fraxiparyna, Clexane).
-
Prosimy o przyniesienie i pokazanie lekarzowi przed badaniem opisów poprzednio wykonanych badań endoskopowych,
-
Obowiązuje12-godzinny bezwzględny zakaz prowadzenia pojazdów i maszyn mechanicznych oraz picia alkoholu.
-
Osoby wymagające okularów do czytania proszone są o zabranie ich ze sobą.
-
Wyznaczona godzina badania może ulec przesunięciu ponieważ czas trwania kolonoskopii jest trudny do przewidzenia.
-
Proszę nie zakładać biżuterii i butów na wysokim obcasie.
Postępowanie zgodne z tymi wskazówkami jest bardzo ważne dla prawidłowego i skutecznego przeprowadzenia badania. Możliwe są również inne metody przygotowania do badania – należy skonsultować się z lekarzem wykonującym.
Przygotowanie do badania może zmniejszyć skuteczność leków antykoncepcyjnych, zalecane jest stosowanie dodatkowych środków antykoncepcyjnych aż do czasu następnej miesiączki. Kobiety ciężarne i matko karmiące prosimy o skonsultowanie z położnikiem metody przygotowania do badania. Osoby przyjmujące stale leki zmniejszające krzepliwość krwi powinny przerwać ich stosowanie na 5-7 dni przed badaniem – po uprzedniej konsultacji z lekarzem kierującym. Konieczna może być czasowa zamiana tych leków na preparaty heparynowe w zastrzykach podskórnych.
7,303 total views, 4 views today