Wyszukiwanie treści
Szukaj

PIERWSZE OPERACJE TAVI W SZPITALU IM. JÓZEFA STRUSIA

26 września 2022

Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia przeprowadził pierwsze operacje przezcewnikowego wszczepienia zastawki aortalnej metodą TAVI.

Dzięki metodzie TAVI wkroczyliśmy w kolejną, nową erę w naszym Szpitalu – jak podkreślił zastępca Dyrektora do spraw Lecznictwa Mariusz Stawiński.  I choć ostatnie lata były trudne dla Szpitala ze względu na pandemię, to jednak prowadziliśmy działania zmierzające do rozwoju i podjęliśmy szereg działań w tym kierunku. Dzięki temu powstała między innymi  nowoczesna Sala Hybrydowa, która umożliwia wykonywanie tego typu zabiegów.

Sala Hybrydowa jest połączeniem Sali Operacyjnej oraz pracowni hemodynamiki. Jest częścią Oddziału Kardiochirurgicznego, a dzięki bliskości Oddziału Kardiologii umożliwia ścisłą współpracę zespołu operacyjnego, w którego skład wchodzą kardiolodzy, kardiochirurdzy, anestezjolodzy, pielęgniarki oraz technicy radiologii.

Pierwsze operacje przeprowadzono u dwóch chorych. Zostały one zakwalifikowane ze względu na wiek i współistniejące choroby. Zabieg przeprowadzono z dostępu obwodowego od tętnicy udowej, w znieczuleniu miejscowym z lekkim uśpieniem pacjenta – powiedział dr n. med. Jarosław Mańczak – kardiolog wykonujący zabieg.

Operacje tego typu przeprowadza się u chorych ze stenozą aortalną czyli zwężoną zastawką aortalną – wadą serca, w której utrudniony jest wypływ krwi z lewej komory serca. To powoduje zwiększony wysiłek dla mięśnia sercowego i niedostateczne ukrwienie organizmu.

Zabiegi można wykonywać u osób starszych – mocno obciążonych pacjentów. Jest to metoda mało inwazyjna. Ruszamy z planem operacji i już są kwalifikowani kolejni pacjenci, którzy przejdą operację wszczepienia zastawki aortalnej w ciągu kolejnych 3 miesięcy – powiedział dr hab. n. med. Paweł Bugajski – ordynator Oddziału Kardiochirurgii. Procedura ta jest bardzo oczekiwana przez pacjentów.

Zaletą tego zabiegu jest krótszy termin pobytu w szpitalu oraz szybszy powrót do sprawności.

Każda metoda, która umożliwia mniej inwazyjne leczenie pacjentów jest dla nas cenna. Dzięki współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia, Samorządem Miejskim udało się to, że zostaliśmy drugą placówką w Wielkopolsce i możemy przeprowadzać zabiegi metodą TAVI – powiedział Dyrektor Mariusz Stawiński.

Czas oczekiwania na taki zabieg w Wielkopolsce to rok. Dotychczas w Wielkopolsce zabiegi wykonywał jedynie Szpital Kliniczny im. H. Święcickiego UMP. W Polsce operacje metodą TAVI przeprowadza się w 28 oddziałach. Tylko w ubiegłym roku zastawkę aortalną wszczepiono u ponad 1800 pacjentów w kraju.   

 

autor zdjęć: Przemysław Błaszkiewicz

Posted in Aktualności by Szymon Wyczałek