Prezentacja da Vinci

22 marca 2023

21. marca w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. J. Strusia w Poznaniu zaprezentowano najnowocześniejszego robota chirurgicznego da Vinci. Będzie on wykorzystywany do operacji urologicznych – rak prostaty oraz, w perspektywie, do operacji raka jelita grubego. Podczas prezentacji zakres wykorzystania i medyczne możliwości urządzenia szczegółowo omówili: prof. Zbigniew Kwias – nestor i legenda wielkopolskiej urologii oraz inicjator starań o ten system robotyczny, prof. Andrzej Antczak – kierownik Oddziału i Kliniki Urologii, prof. Jacek Karoń – kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Kolorektalnej. Specjaliści podkreślali, że zastosowanie „technologii kosmicznej” stanowi krok milowy w precyzji prowadzonych operacji, a także zapewnia znacznie szybszy powrót pacjenta do zdrowia. Pierwsze operacje odbędą już w kwietniu.

Zakup systemu robotycznego da Vinci był możliwy dzięki środkom przekazanym przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Prezydenta Miasta Poznania.

Dyrekcja oraz Lekarze Szpitala na tle robota da Vinci

Najnowocześniejsza technologia w poznańskim szpitalu. Pierwsza placówka w Polsce | wPoznaniu.pl

Teleskop (tvp.pl)

Wielkopolska Warta Poznania: 21.03.2023 cz.1 (tvp.pl)